GPWicoGIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Baza wiedzy

8 Październik, 2020

Początkujący

Jak zacząć inwestować krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak zacząć inwestować krok po kroku? Pierwszy krok już zrobiłeś – w końcu czytasz ten artykuł 🙂 Oto mała instrukcja, jak rozpocząć swoją przygodę z giełdą.

Zacznij od wiedzy.

Żeby zacząć biegać, na początku trzeba zacząć chodzić. Warto zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania giełdy. Dużym błędem jest rozpoczęcie inwestowania bez chociażby ogólnej informacji, przykładowo o obrocie akcjami. Jeśli temat inwestowania na giełdzie jest dla Ciebie nowy, zacznij od naszej strony www.gieldatoproste.pl. Znajdziesz tam podstawowe informacje, biblioteczkę z materiałami, ciekawe artykuły podzielone na stopnie zaawansowania i słowniczek pojęć, przedstawiony w łatwy do zapamiętania sposób.

Warto również skorzystać z materiałów edukacyjnych oraz analiz rynkowych dostępnych na stronach lokalnych biur maklerskich (tutaj znajduje się ich lista: www.gpw.pl/lista-czlonkow-gieldy). W podjęciu decyzji inwestycyjnych pomogą Ci bieżące analizy i komentarze dostępne na portalach i blogach giełdowych.

Przygotuj wstępny plan inwestowania na giełdzie

Dużo zależy od obranej przez Ciebie strategii i opracowanego planu. Na początku odpowiedz sobie na pytania:

– Jaki jest mój cel inwestowania na giełdzie?

– Ile czasu jestem w stanie poświęcać na analizę rynku?

– Ile środków chcę przeznaczyć na inwestycje?

– Czy chcę inwestować krótkoterminowo czy długoterminowo?

– Jaką stopę zwrotu chcę osiągnąć?

– Jakie akceptuję ryzyko?

Przygotowana strategia z pewnością będzie modyfikowana w trakcie procesu inwestycyjnego. Dopiero inwestując realne pieniądze inwestorzy uczą się zarządzać swoimi emocjami, co według skutecznych inwestorów jest ważniejsze od samych sygnałów kupna i sprzedaży instrumentów finansowych.

Wybierz odpowiednie instrumenty.

Akcje czy obligacje? A może kontrakty terminowe? Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można kupować i sprzedawać wiele różnych instrumentów finansowych. Wybór zależy przede wszystkim od dostępnych środków na inwestycje, akceptowalnego ryzyka i horyzontu inwestycji.

Otwórz rachunek inwestycyjny.

Po teorii przechodzimy do praktyki, czyli otwierania rachunku inwestycyjnego, inaczej zwanego rachunkiem maklerskim. Możesz otworzyć konto w swoim dotychczasowym banku lub możesz założyć konto w innej instytucji finansowej.

Sprawdź koniecznie:

– prowizje od zleceń na zakup i sprzedaż różnych instrumentów finansowych,

– opłatę roczną za prowadzenie rachunku,

– możliwość składania zleceń z poziomu aplikacji w telefonie,

– dostępność analiz i komentarzy rynkowych,

Poznaj wybraną platformę inwestycyjną

Jeśli masz już rachunek inwestycyjny, zaloguj się i przejdź przez wszystkie zakładki. Intuicyjna platforma ułatwia poruszanie się po giełdzie, dlatego ważne jest, aby nie była zawiła – w końcu warto rozumieć system, na którym inwestujesz. Poświęć czas na zapoznanie się z narzędziem. Następnie wpłać pieniądze i złóż pierwsze zlecenie kupna. Obiecujemy, że ten szczególny moment będzie niezapomniany!

Ucz się na błędach

Według skutecznych inwestorów stratne transakcje to koszty inwestowania na giełdzie. Ważne, aby były one o wiele mniejsze od zysków. Inwestor może jednak osiągnąć realną korzyść z faktu ponoszenia strat. W tym celu powinien każdą transakcję analizować, zadając sobie m.in. takie pytania:

– Czy transakcja kupna była zgodna z moją strategią?

– Czy zainwestowana kwota była zgodna z moim planem?

– Czy ryzyko było kontrolowane?

– Jakie emocje towarzyszyły mi podczas kupowania, trzymania i sprzedawania papierów wartościowych?

– Co następnym razem mogę zrobić lepiej?

Bądź na bieżąco

Pozostało tylko śledzić swój portfel inwestycyjny i notowania. Pamiętaj, że jeśli chcesz przetestować swoje strategie, możesz spróbować sił na koncie demonstracyjnym. Przykładowo, zainwestuj wirtualne pieniądze, korzystając m.in. z aplikacji mobilnej GPW (https://www.gpw.pl/aplikacja-mobilna). Dzięki aplikacji możesz w wygodny sposób przeglądać aktualne notowania z warszawskiej giełdy w telefonie i tablecie, gdziekolwiek jesteś.

Czas zacząć inwestować. Powodzenia!

Materiały powiązane

Autor: