GPWicoGIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Baza wiedzy

29 sierpnia, 2019

Początkujący

Czym jest indeks WIG20 na GPW?

Coraz więcej osób decyduje się na rozwijanie wiedzy finansowej i rozpoczęcie przygody z inwestowaniem. Często to właśnie kontrakty terminowe na WIG20 są pierwszą wybieraną ścieżką inwestowania. Początkujący inwestorzy właśnie tam szukają potencjalnych zysków. Raz na jakiś czas, w radiu czy w telewizji słyszymy o tym, że jakiś WIG20 wzrósł lub spadł. Czym jest więc ten WIG20? Przeczytaj kilka słów na ten temat i rozwiej swoje wątpliwości!

Tajemniczy skrót łatwo można rozszyfrować. WIG20 to po prostu Warszawski Indeks Giełdowy! W skrócie – jest to indeks obliczany na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Taki skład indeksu ułatwił jego wykorzystanie jako instrumentu bazowego dla instrumentów pochodnych. Jest to najważniejszy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych. Historia indeksu WIG20 sięga aż 16 kwietnia 1994 roku, a jego pierwsza wartość wynosiła wówczas 1000 pkt.

Świetnie! Wiesz już, czym jest Warszawski Indeks Giełdowy. Ale czy wiesz, czym jest sam… indeks giełdowy?

Indeks giełdowy to koszyk spółek giełdowych, który informuje inwestorów o zmianie cen tych spółek, pokazując jednocześnie jakie tendencje panują na rynku.

Odsłaniaj doskonałość z naszymi replikowymi zegarkami: swisswatch Precyzja spełnia przystępność cenową. Każdy zegarek prezentuje wysokiej jakości rzemiosło, odzwierciedla luksusowe oryginały. Podnieś swój styl dzięki naszej wykwintnej kolekcji Swisswatch już dziś.

Znając już podstawowe definicje, wróćmy do indeksu WIG20 na GPW. Pamiętaj, że indeks WIG20 jest indeksem typu cenowego. Co to oznacza? Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji. Jednocześnie oznacza to, że na przykład dochody z tytułu dywidend nie są przy wyliczaniu indeksu uwzględniane. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego. Pamiętaj, że ceny spółek oraz zainteresowanie ze strony inwestorów zmienia się w czasie. To ma znaczenie z punktu widzenia składu indeksu, bo przecież obejmuje on spółki największe i cieszące się największym zainteresowaniem wśród inwestorów. Obecny skład to przeważnie spółki z branży finansowej, paliwowej czy energetycznej. Gdy spojrzysz na aktualną listę indeksu WIG20, zobaczysz przedsiębiorstwa, o których słyszysz codziennie lub prawdopodobnie korzystasz z ich usług. Lista firm indeksu WIG20 zawiera duże spółki. Stąd właśnie WIG20 nazywa się indeksem blue-chip – indeksem największych i najbardziej płynnych spółek. Blue-chip oznacza po prostu dużą spółkę giełdową, cieszącą się zaufaniem inwestorów i mającą dobrą sytuację finansową. Co ciekawe, genezą terminu jest kolor najdroższego żetonu do gry w kasynach Monte Carlo.

Zmiany wartości indeksu WIG20 będą zależeć też od zmian zagranicznych indeksów, stóp procentowych, sytuacji politycznej w kraju oraz na świecie. Podczas inwestowania i analizy należy uwzględnić wiele różnych czynników, nie tylko wewnętrznych, ale również zewnętrznych.

Jak publikowany jest WIG20?

Wartość otwarcia ogłaszana jest o godzinie 9:00, a wartość zamknięcia o godzinie 17:10. Wartość indeksu podawana jest co 15 sekund.

Jakie spółki są notowane w indeksie WIG20?

Stan na wrzesień 2019 r.:

ALIOR, CCC, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, DINOPOL, JSW, GHM, LOTOS, LPP, MBANK, ORANGEPL, PEKAO, PGE, PGNIG, PKNOLREN, PKOBP, PLAY, PZU, SANPL, TAURONPE.

Jak inwestować w oparciu o notowania?

Pierwszym krokiem w stronę inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych jest posiadanie konta w instytucji finansowej regulowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zobacz, jak zostać inwestorem: https://www.gpw.pl/jak-zaczac-inwestowac.

Niezbędne informacje i aktualne notowania indeksu WIG20 na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz spółek wchodzących w WIG20 znajdziesz na stronie: https://www.gpw.pl/indeks?isin=PL9999999987.

Ciekawostki:

  • Czy wiesz, że indeks WIG20 powstał ćwierć wieku temu?
  • Istnieje cały zbiór indeksów sektorowych, takich jak WIG-Banki, WIG-Budownictwo, WIG-Paliwa lub nowy indeks WIG.GAMES, które pokazują koniunkturę w tych branżach.
  • Czy wiesz, że są inne indeksy giełdowe powiązane z indeksem  WIG20? Przykładowo, indeksy takie jak: WIG20short, WIG20lev, WIG20TR.
  • Najniższą wartość  indeks WIG20 odnotował 28 marca 1995 roku (577,90 punktów), a najwyższą 29 października 2007 roku (3917,87 punktów).

Masz pytania do tego artykułu? Pisz do nas – czekamy!

Materiały powiązane

Autor: