GPWicoGIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Baza wiedzy

23 lipca, 2019

Początkujący

Czym jest ETF i jak funkcjonuje?

Czasami inwestowanie przypomina pierwszy dzień w szkole. Nieznane skróty, zasady i niewyjaśnione pojęcia… Jak przez to przebrnąć, zwłaszcza, gdy rozpoczyna się przygodę z giełdą? Zastanawiasz się, czym jest ETF? W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego instrumentu!

Wielu inwestorów obawia się, że nie będzie w stanie wybrać odpowiednich akcji do inwestycji. Z myślą o nich powstały specjalne instrumenty, tzw. ETF-y. Tajemnicza nazwa pochodzi z języka angielskiego: Exchange Traded Fund. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie, którego zadaniem jest dokładne odzwierciedlanie zmian danego indeksu giełdowego. ETF śledzi ruch indeksów giełdowych, surowców czy koszyka innych aktywów takich jak akcje czy obligacje. ETF-y zostały wprowadzone do obrotu na GPW dopiero w 2010 roku – w Europie są już od 1999 roku, a pierwsze powstały w USA, w 1993 roku.

Jakie ETF-y są dostępne na giełdzie w Warszawie?

Na GPW dostępne są ETF-y oddające zachowanie się czterech indeksów akcji:

WIG20TR – indeks 20 największych firm na GPW w Warszawie.

 • ETFW20L – Lyxor
 • BETAW20TR – Agio Funds

mWIG40TR indeks 40 średnich firm na GPW w Warszawie.

 • ETFM40TR – Agio Funds

DAX – najważniejszy niemiecki indeks akcji. Pokazuje trendy 30 największych firm na giełdzie we Frankfurcie. Jego wartość w PLN odpowiada 1/100 wartości indeksu DAX w Euro.

 • ETFDAX – Lyxor

S&P500 – indeks giełdy w Nowym Jorku. W jego skład wchodzi 500 największych firm amerykańskich. Jego wartość w PLN odpowiada 1/100 wartości indeksu S&P500 w USD.

 • ETFSP500 – Lyxor

Tytuły uczestnictwa jednostek wyemitowanych przez Agio Funds to 1/100 wartości indeksu zaś przez Lyxor 1/10 wartości indeksu. Niedługo na GPW zadebiutują kolejne ETF-y. Śledź informacje na bieżąco!

Jak to wygląda w praktyce?

ETF na WIG20TR ma wartość 1/10 indeksu. Wyobraź sobie, że WIG20TR jest na poziomie 3000 punktów. To oznacza, że ETF warty jest 300 zł.

Jeżeli indeks WIG20TR pójdzie w górę do poziomu 3100 punktów, Twój ETF jest warty 310 zł. Zarobiłeś 10 zł! Odwrotnie  – jeśli indeks WIG20TR pójdzie w dół, np. do poziomu 2900 punktów, Twój ETF warty jest 290 zł. Wtedy tracisz 10 zł.

Inwestuj w ETF – to proste!

Fundusz inwestycyjny typu ETF ma kilka zalet i cech, które sprawiają, że zrozumiały jest nawet dla początkujących inwestorów. Instrument ETF dokładnie odwzorowuje ruch indeksów, czyli naszych inwestycji. Obrót ETF-ami odbywa się tak samo jak akcjami. Do tego ETF ma niskie koszty zarządzania. Dzięki temu może stać się realnym sposobem na pomnażanie oszczędności. Opłaty w skali roku są na poziomie od 0,1% do 0,5% (wielokrotnie niższe niż przy klasycznych funduszach inwestycyjnych) . Za ETF-em nie stoi sztab analityków, analizujących pojedyncze spółki. Doświadczeni specjaliści pilnują, żeby ETF jak najdokładniej odzwierciedlał zachowanie indeksu bazowego. Nie musimy płacić za utworzenie jednostki funduszu,  samodzielnie kupujemy ETF-y na giełdzie. Ryzyko inwestycji w ETF-y, zgodnie z teorią portfelową, jest mniejsze niż ryzyko inwestowania w pojedynczą spółkę.

Inwestując w ETF-y, bez względu na wybrany cel inwestycyjny (krótki czy długi horyzont) warto uwzględnić, że:

 • jest to inwestycja płynna (w każdej chwili można dokonać transakcji kupna i sprzedaży),
 • podobnie jak każda inna inwestycja giełdowa – może przynieść straty,
 • w ETF-y mogą inwestować zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni,
 • ETF charakteryzują bardzo niskie koszty zarządzania,
 • dzięki dywersyfikacji wbudowanej w pojedynczy ETF ograniczasz ryzyko,
 • ryzyko można ograniczyć jeszcze bardziej inwestując w portfel kilku ETF-ów (opartych na zróżnicowanych indeksach) ,
 • możesz inwestować w indeksy zagranicznych giełd,
 • ETF-y, biorąc pod uwagę sposób inwestowania, cechują się przejrzystymi zasadami funkcjonowania (zbliżonymi do akcji),
 • w związku z tym, że ETF-y notowane są tak jak akcje, handel nimi odbywa się podczas każdej sesji giełdowej (pozwala to na możliwość zamknięcia lub otwarcia czy powiększenia inwestycji w dowolnym momencie),
 • istnieje ryzyko walutowe – ETF-y na indeks niemiecki i amerykański są denominowane w euro lub w dolarach amerykańskich (w przypadku umocnienia waluty zagranicznej ich wartość rośnie, a w przypadku osłabienia spada).

Ciekawostki o ETF:

 • Od 2019 roku zaczął być notowany Beta ETF WIG20TR, pierwszy polski fundusz fizycznie replikujący WIG20TR – indeks WIG20 uwzględniający wartość dywidend. W planach jest też wprowadzenie podobnych funduszy ETF na indeksy WIG20lev, WIG20short i na zagraniczne indeksy.
 • Tracking error – choć ETF ma za zadanie jak najwierniej odwzorować zachowania określonego indeksu, w praktyce zawsze mogą występować niewielkie różnice pomiędzy stopą zwrotu ETF,  a stopą tego indeksu. Różnica ta określana jest jako błąd naśladowania (ang. tracking error). Im niższa jest wartość błędu naśladowania, tym lepsze jest odzwierciedlenie wyników benchmarku.

Aktualny kurs ETF sprawdzisz na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Masz więcej pytań? Czekamy na kontakt – postaramy się odpowiedzieć na każde z nich!

Materiały powiązane

Autor: