GPWicoGIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

Baza wiedzy

15 Październik, 2020

Początkujący

5 wskazówek dla początkującego inwestora

Masz konto maklerskie i rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem? Gratulujemy! Tak jak w każdej dziedzinie Twój sukces zależy m.in. od determinacji, nauki, umiejętności wyciągania wniosków ale także od odporności psychicznej. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z giełdą, ten artykuł jest dla Ciebie.

Oto 5 podstawowych zasad, które naprowadzą Ciebie na właściwą ścieżkę. Powinien znać je każdy inwestor, który dopiero rusza w tę emocjonalną i niezwykłą podróż.

Inwestuj tyle, ile możesz stracić.

Pierwsza i najważniejsza reguła: nie inwestuj swoich oszczędności ponad to, co możesz stracić. Instrumenty rynku giełdowego charakteryzują się większą zmiennością cen (wartości) niż w przypadku tradycyjnych, bankowych rozwiązań. Z jednej strony duża zmienność oznacza potencjał do generowania zysków; z drugiej strony w przypadku braku kontroli ryzyka inwestor narażony jest na dotkliwe straty. Inwestuj więc nadwyżki lub oszczędności, które specjalnie przeznaczasz na ten cel.

Rozwijaj umiejętności i wiedzę.

Stała nauka i wyciąganie wniosków ze stratnych transakcji to klucz do sukcesu. Nauka może dotyczyć umiejętności prawidłowego czytania raportów finansowych lub interpretowania wykresów, w tym krótkoterminowych i długoterminowych trendów. W tym celu warto korzystać z analiz i raportów biur maklerskich a także materiałów dostępnych na blogach finansowych i giełdowych. Podejdź do giełdy, jak do swojego nowego hobby i potraktuj ją jako pasję. Dzięki temu czas poświęcony na naukę i pochłanianie informacji będzie nie obowiązkiem, a przyjemnością.

Dywersyfikuj

Dywersyfikacja to podzielenie swojego portfela inwestycyjnego na wiele instrumentów lub aktywów. Dywersyfikacja na giełdzie może dotyczyć podziału:

  • na spółki według wielkości: duże (z indeksu WIG20), średnie (z indeksu mWIG40) lub małych (z indeksu sWIG80)
  • na spółki według sektorów lub makrosektorów, np.: finanse, handel, sektor IT, budownictwo, sektor deweloperski itp.
  • na spółki według miejsca prowadzenia ich działalności operacyjnej

Z pojęciem dywersyfikacji wiąże się preferowana liczba spółek w portfelu. Powinna być ona odpowiednia do wartości portfela.

Miej swój plan.

Co tak naprawdę daje inwestorowi stworzenie planu lub innymi słowy – przygotowanie się do zawarcia transakcji?

  • Dyscyplina – stworzenie pozytywnego nawyku przed sesją
  • Pewność siebie – brak dyskomfortu przy zawieraniu transakcji
  • Poczucie kontroli nad procesem inwestycyjnym
  • Wprowadzenie umysłu w stan podwyższonej koncentracji
  • Ograniczenie ryzyka m.in. poprzez analizę opublikowanych informacji ekonomicznych i komunikatów ze spółek

Cierpliwość to klucz do sukcesu.

Trading to maraton a nie sprint – to zasada, którą wyznaje wielu skutecznych inwestorów. Ich główną zasadą jest myślenie o inwestycjach giełdowych w kategoriach długoterminowych. Wyznają oni zasadę, że przy posiadaniu planu, kontroli ryzyka, dywersyfikacji portfela, panowaniu nad swoimi emocjami wynik pojedynczej transakcji ma znaczenie drugorzędne.

Potraktuj te 5 krótkich i prostych zasad jako kierunek, który powinieneś obrać, zwłaszcza na początku drogi. Powodzenia!

Materiały powiązane

Autor: